Ochrona ubezpieczeniowa w ramach ryzyka OCPD (Odpowiedzialność Cywilna Przewoźnika Drogowego) zabezpiecza przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością ponoszoną przez niego w związku z zawartą umową przewozową.
W związku z tym, jeśli w czasie transportu ładunek zostanie utracony albo uszkodzony, to wtedy Zakład Ubezpieczeń poniesie odpowiedzialność finansową – zlecający otrzyma odszkodowanie. Jest to więc niezbędne zabezpieczenie z punktu widzenia przedsiębiorcy wykonującego działalność operacyjną związaną z transportem towarów. OCPD chroni przede wszystkim samego przewoźnika i jego odpowiedzialność, lecz nie do końca przewożony ładunek. Wypłata odszkodowania z ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego następuje tylko wówczas, gdy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za szkodę, a zgodnie z art. 17 Konwencji CMR przewoźnik nie odpowiada za szkodę, gdy zaginięcie, uszkodzenie lub opóźnienie spowodowane zostało:
Ubezpieczenie cargo obejmuje wszelkie ryzyka, na które narażony jest towar w trakcie transportu. Nie ma tutaj znaczenia, czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę czy też nie. W związku z tym polisa cargo zabezpiecza interesy właściciela towaru, natomiast ubezpieczenie OCP chroni interes przewoźnika i pozwala mu na zwolnienie się od odpowiedzialności. Ubezpieczenie cargo obejmuje ochroną ładunek na całej trasie przewozu, a także, w razie konieczności, w czasie niezbędnych czynności przeładunkowych. Co istotne, cargo to nie tylko transport samochodowy. To ubezpieczenie może obejmować także transport lotniczy, morski czy kolejowy.
Co istotne, w przypadku polisy OCP odszkodowanie może być wyliczone na podstawie wagi towaru. Nie zawsze świadczy ona o wartości ładunku. Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie cargo.
OCS (Odpowiedzialność Cywilna Spedytora) Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora Ubezpieczenie OC Spedytora chroni przedsiębiorcę przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi, grożącymi w przypadku wynikiem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy spedycji. Ubezpieczenie pokrywa roszczenia ze strony właściciela ładunku lub zleceniodawcy w zakresie określonym w umowie. Zakres ubezpieczenia OC spedytora, w przeciwieństwie do OCP obejmuje tylko spedycję, czyli organizację przewozu. Przykładowe czynności spedycyjne objęte ochroną OCS to: podpisanie umowy o przewóz, sporządzanie dokumentów przewozowych czy wytycznych dotyczących załadunku.
WSPIERAMY ROZWÓJ TWOJEGO BIZNESU!
Polityka prywatności Copyright © 2025 | Sparta Brokers | Realizacja: WebGood