Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OCDG, OC POD KONTRAKT, OC ZAWODOWE – OCZ)

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w związku z prowadzoną działalnością i posiadanym mieniem to jedna z najpopularniejszych i najistotniejszych polis wśród przedsiębiorców. Polisę OC działalności niezależnie od rodzaju i skali wykonywanej działalności operacyjnej, choćby usługowej czy biurowej powinno mieć zawarte każde przedsiębiorstwo.

W przypadku polisy OC w związku z wykonywaną działalnością i posiadanym mieniem (OCDG) należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na:

  • wysokość sumy gwarancyjnejbędącą górą granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela, która powinna być adekwatna do realizowanych inwestycji i obrotów przedsiębiorstwa oraz liczebności zatrudnienia,
  • rodzaj ubezpieczanej działalności,
  • dodatkowe klauzule rozszerzające zakres ochrony takie jak na przykład: OC za produkt, OC przechowawcy, OC za mienie w montażu, OC za mienie w najmie, OC pracodawcy, OC najemcy nieruchomości i wiele innych, zawsze wnikliwie przez nas analizowanych w zależności od rodzaju działalności Klienta i wykonywanych przez niego umów kontraktowych.

Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że polisa OC ogólna powinna, co do zasady, objąć wszystkie kontrakty w trakcie realizacji i rozpoczęte w okresie ubezpieczenia. Jeśli suma gwarancyjna będziezbytniska, jedna duża szkoda wyczerpie jąjuż po pierwszym zdarzeniu a nawet może okazać się niewystarczająca a, zgodnie z prawem, Wykonawcakontraktu, odpowiada co najmniej do jego wartości w stosunku do Inwestora. W przypadku większych umów wykonawczych warto rozważyć zawarcie odrębnego OC dedykowanego – OC pod kontrakt.

Z kolei dla osób wykonujących czynności zawodowe architekta, projektanta, inżynieralub konsultanta IT zakres ubezpieczanych czynności, z uwagi na samą specyfikę działalności i wykonywanego zawodu,jest inny niż w przypadku polisy OC ogólnej. Ochroną objętesą bowiem uchybienia w czynnościach zawodowych, zatem tego typu działalność wymaga innego produktu z linii OC – OC zawodowej.

Dobrze zawarta polisa Odpowiedzialności Cywilnej (ogólna, pod kontrakt lub zawodowa)należycie zabezpiecza przedsiębiorców przed roszczeniami osób trzecich w związku ze szkodami wyrządzonymi w trakcie prowadzonej działalności ijest tym samym jedną z najważniejszych polis każdej firmie.

Zakres ochrony dostosowywany jest do potrzeb przedsiębiorcy, jest to możliwe dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji zakresu ochrony. Może on zawierać:

  • OC za produkt
  • OC pracodawcy
  • OC najemcy nieruchomości lub rzeczy ruchomych
  • OC za dzieło ukończone
  • koszty wycofania wadliwego produktu z rynku (Product Recall)
  • OC za szkody będące następstwem nagłego i przypadkowego zanieczyszczenia środowiska
  • OC za szkody w rzeczach osób trzecich w pieczy, pod dozorem lub kontrolą Ubezpieczonego
  • ryzyka szczególne tzw. rozszerzone OC za produkt w tym klauzula połączenia lub zmieszania, klauzula maszynowa lub klauzula usunięcia i zastąpienia

Rodzaje ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej występuje w następujących formach:

Obowiązek posiadania OC za szkody powstałe w trakcie wykonywania działalności zawodowej wynika z ustaw dotyczących poszczególnych grup zawodowych. Wymóg ten zazwyczaj dotyczy wolnych zawodów oraz zawodów wymagających dużej specjalizacji. Obowiązkiem posiadania OC objęte są między innymi: podmioty wykonujące doradztwo podatkowe, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, zawody medyczne, architekci i projektanci, adwokaci i radcowie prawni, notariusze, biegli rewidenci, syndycy, komornicy, osoby sporządzające świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, etc.

Podmioty ubezpieczone w ramach polisy obowiązkowej mogą dobrowolnie podwyższyć sumę ubezpieczenia oraz rozszerzyć podstawowy zakres. Do zawarcia ubezpieczenia nadwyżkowego niezbędne jest posiadanie polisy obowiązkowej.

Jest to ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej przez osoby i podmioty niezobowiązane do tego przepisami prawa. Korzyści wynikające z posiadania takiego ubezpieczenia to zwiększenie wiarygodności w stosunku do kontrahentów i klientów, minimalizacja ryzyka związanego z prowadzoną aktywnością zawodową i powiązane z tym poczucie bezpieczeństwa. Ubezpieczeniem to dedykowane jest między innymi dla geodetów, dziennikarzy, tłumaczy, doradców, konsultantów, informatyków, firm doradczych, firm z branży IT, nauczycieli, instruktorów i trenerów. Przedstawiona lista zawodów nie wyczerpuje wszystkich możliwości zapewnienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Chroni spółkę oraz członków jej władz przed roszczeniami związanymi z wykonywaną przez nich funkcją. Ryzyko prawne jakie wynika z licznych przepisów, do których przestrzegania na co dzień zmuszeni są menedżerowie a także zmienność prawa oraz jego niejednolita interpretacja, obarcza wykonywanie funkcji w organach spółek wysokim ryzykiem. Ubezpieczenie umożliwia odzyskanie przez spółkę środków utraconych na skutek błędnych decyzji, nawet gdy odpowiedzialni za nie członkowie jej władz nie mają możliwości pokrycia roszczeń.

WSPIERAMY ROZWÓJ TWOJEGO BIZNESU! 

Dane firmowe
SPARTA BROKERS Sp. z o.o.
ul. Powązkowska 15
01-797 Warszawa
NIP: 536-189-46-36
KRS: 000369306

Polityka prywatności   Copyright © 2025 | Sparta Brokers | Realizacja: WebGood